Domowe sposoby na hemoroidy
shutterstock_100148687

A A A

Wielu lekarzy radzi, by, oprócz stosowania środków farmakologicznych, walczyć z chorobą hemoroidalną domowymi sposobami. Które z nich są najskuteczniejsze?

Czy domowe sposoby wystarczą, by pozbyć się hemoroidów?

Hemoroidy to problem, z którym ludzkość zmaga się od wieków. Gdy medycyna nie była tak rozwinięta jak obecnie, chorzy musieli radzić sobie z nimi na własną rękę. Teraz mamy wiele środków farmakologicznych, które złagodzą dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu, ale możemy również pomóc sobie sami.

Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że każdy objaw wskazujący na istnienie choroby hemoroidalnej powinien być w pierwszej kolejności skonsultowany z lekarzem. Takie symptomy, jak krwawienie w trakcie oddawania stolca czy wrażenie niepełnego wypróżnienia mogą być bowiem oznaką poważniejszych schorzeń, łącznie z nowotworami. Jeśli jednak upewnimy się, że dotknął nas „tylko” problem żylaków odbytu i jest on w początkowych fazach rozwoju, możemy spróbować leczyć się sami.

Najpopularniejsze domowe sposoby walki z hemoroidami

Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące schorzeniu, takie jak świąd czy pieczenie w okolicach odbytu, stosuje się kompresy z wyciągów ziołowych. Gazę należy nasączyć wyciśniętym sokiem z ugotowanej cebuli lub z czosnku z niewielkim dodatkiem oleju, i przyłożyć do okolic odbytu lub zewnętrznych hemoroidów. Można także nasączyć sokiem tampon z waty i wsunąć go do odbytu na noc.

Domowe sposoby na hemoroidySkutecznym sposobem jest również robienie tzw. nasiadówek w zimnej wodzie. Najlepiej, jeśli trwają kilkanaście sekund. Do wody można dodać otręby i drożdże. Takie nasiadówki należy wykonywać codziennie. Ulgę mogą przynieść także nasiadówki z odwaru z kory dębu albo szałwii, które rozpuszcza się w misce z wodą. Po rozpuszczeniu wywaru wodę należy schłodzić do temperatury 25-30 stopni Celsjusza i usiąść w niej na ok. 15 minut lub nasączyć nią gazik i przykładać go do okolic odbytu.

Zmiana diety to podstawa!

Pamiętajmy, że jedną z głównych przyczyn powstawania hemoroidów jest niewłaściwa dieta. Zwalczyć hemoroidy pomoże spożywanie produktów bogatych w błonnik, który likwiduje zaparcia i usprawnia pracę jelit. W łatwiejszych wypróżnieniach pomoże także kompot z suszonych śliwek i picie dużych ilości wody (powyżej dwóch litrów dziennie). Należy też pić dużo naparu z pokrzywy, jagód, skrzypu polnego oraz świeżych soków z marchwi, szpinaku i czarnych porzeczek. Trzeba natomiast ograniczyć picie alkoholu, kawy i spożywanie ostro przyprawionych posiłków.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Domowe sposoby na hemoroidy Magda

    Od dwóch dni przy załatwianiu się i wypróżnianiu leci mi z odbytu krew w czerwonym żywym kolorze. Czytałam ze to mogą być żylaki odbytu lub hemoroidy .Co powinnam zrobić iść do lekarz czy jeszcze poczekać. Proszę o poradę. Dziękuję.

    Odpowiedz