Hemoroidy a rak jelita grubego
7

A A A

Niezwykle powszechne schorzenie, jakim jest choroba hemoroidalna, można łatwo pomylić z o wiele groźniejszym rakiem jelita grubego, który może rozwijać się nawet przez wiele lat! Co powinno nas zaniepokoić?

Dlaczego rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów?

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących w Polsce nowotworów. Niestety, jest bardzo późno wykrywalny z uwagi na to, że długo (do 10 lat!) rozwija się podstępnie, nie dając praktycznie żadnych objawów. Dlatego odsetek osób, które przeżywają pierwszych pięć lat po operacji, nie przekracza 25 proc.

Jak powstaje nowotwór?

Hemoroidy a rak jelita grubegoNa wewnętrznych ścianach jelita tworzą się łagodne gruczolaki, tzw. polipy, z których może powstać nowotwór. Jego przemiana – zachodząca poprzez serię mutacji genetycznych – trwa ok. 10 lat. Czasem przyczyną choroby jest też długie, nieleczone wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Rozwojowi sprzyja dieta uboga w warzywa, spożywanie dużych ilości tłuszczu i czerwonego mięsa.

Ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta po ukończeniu 50. roku życia oraz wśród osób z przewlekłą chorobą zapalną jelita grubego, z rodzinnym zespołem polipowatości lub w rodzinie których wystąpił już rak okrężnicy lub odbytnicy.

Dlaczego łatwo pomylić raka jelita grubego z hemoroidami?

Pierwszym objawem pojawienia się choroby hemoroidalnej jest krwawienie podczas oddawania stolca. Ponieważ na hemoroidy cierpią najczęściej osoby mające częste zaparcia, łatwo zlekceważyć symptomy i przypisać je do żylaków odbytu. Ale uwaga: rak jelita grubego również objawia się krwawieniem, dlatego bardzo ważne jest, by upewnić się, jakie ono ma podłoże.

Jak upewnić się, że nie mamy raka?

Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka i podejrzewamy u siebie hemoroidy, warto podczas konsultacji lekarskiej poprosić o skierowanie na kolonoskopię. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu do odbytu specjalnej sondy zakończonej kamerą i lampką. Umożliwia ono dokładne obejrzenie śluzówki jelita grubego i zaobserwowanie ewentualnych zmian. Kolonoskopia wykrywa nawet wczesne stadium raka jelita.

Inne objawy, które powinny nas zaniepokoić

Hemoroidy i rak jelita grubego mogą współistnieć. Jeśli zmagamy się z tym pierwszym schorzeniem, ale zaobserwujemy także inne objawy, które nie są dla niego charakterystyczne, natychmiast udajmy się na badania pod kątem nowotworu. Do objawów tych należą: nagła zmiana rytmu wypróżnień (m.in. zaparcia lub biegunki, których wcześniej nie miewaliśmy), zmiana kształtu stolca, bóle w dolnej części brzucha połączone z nudnościami lub wymiotami oraz objawy świadczące o anemii.

Zachorowalnośc na raka jelita grubego

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Hemoroidy a rak jelita grubego hemoroidy

  jakis 1,5 roku temu zaczely sie u mnie hemoroidy widoczne az na zewnatrz urzywalem proktohemolan masc i po kilku dniach zniknely , teraz znow odczowam bole podzas wyprozniania urzywam proktochemolan jednak nie pomaga dodam ze mam 26 lat czy mama obawiac sie ze to jakis nowotwor?

  Odpowiedz

 2. Re: Hemoroidy a rak jelita grubego stanislaw.s

  od 3 dni wyszedl mi z odbytu zylak,ktory zacza krwawic,krew bardzo czerwona-bordowa a wychodzi w postaci jakby szpiku po czyrakach lub wrzodach,prosze o rade w jaki sposob mam leczyc sam,poniewaz przebywam pozagranicami Polski

  z powazaniem – stanislaw skibinski.

  Odpowiedz