Hemoroidy. Czy żylaki odbytu są niebezpieczne?
shutterstock_111443774

A A A

Choroba hemoroidalna może być bardzo uciążliwa, ale z reguły nie niesie ze sobą groźnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Niestety, zdarzają się wyjątki.

Hemoroidy – nieprzyjemna dolegliwość

Z żylakami odbytu zmaga się większość ludzi po 30. roku życia. Wywołuje je siedzący tryb życia, brak ruchu, zła dieta (uboga w błonnik i płyny) oraz czynniki genetyczne. Pierwszym objawem hemoroidów jest zazwyczaj krwawienie podczas wypróżniania. W późniejszych stadiach schorzenia pojawia się świąd w okolicach odbytu, wydzielina sprzyjająca powstawaniu infekcji, ból, a nawet nietrzymanie stolca. Te problemy bez wątpienia przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, ale zwykle nie mają poważniejszych konsekwencji.

Kiedy mogą zdarzyć się powikłania?

Hemoroidy. Czy żylaki odbytu są niebezpieczne?Czasami choroba hemoroidalna jest już w tak zaawansowanej fazie, że nie przynosi skutku leczenie farmakologiczne oraz zmiana diety i zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Wtedy konieczna staje się interwencja chirurgiczna. Istnieje kilka metod operacyjnego leczenia hemoroidów. Lekarz powinien wybrać taką, która przyniesie najlepszy efekt przy najmniejszym ryzyku powikłań. Niestety, z każdym zabiegiem wiąże się zagrożenie. W przypadku operacji wycięcia hemoroidów jednym z możliwych powikłań są późniejsze zaburzenia w oddawaniu stolca. Zdarza się ono jednak niezmiernie rzadko.

Powikłania po zastosowaniu metod instrumentalnych

Jeśli leczenie farmakologiczne nie pomaga, ale nie jest jeszcze konieczna interwencja chirurga, w leczeniu hemoroidów stosuje się tzw. metody instrumentalne. Lekarz wprowadza do odbytu wziernik i wywołuje martwicę guzków krwawniczych. Po takim zabiegu pacjent przez pewien czas odczuwa dyskomfort, lub – rzadziej – ból w okolicach odbytu i podczas oddawania stolca. Czasami zdarzają się również drobne krwawienia lub plamienia, płytkie owrzodzenia czy wrażenie obecności w odbycie ciała obcego. W skrajnych przypadkach występują głębokie owrzodzenia, zatrzymanie moczu, głębokie krwawienia czy nawet ropowica krocza.

Hemoroidy czy rak?

Choroba hemoroidalna nie przyczynia się sama w sobie do powstania poważniejszych dolegliwości, ale niektóre z jej objawów mogą na nie wskazywać. Krwawienie w trakcie oddawania stolca czy uczucie niepełnego wypróżnienia to symptomy charakterystyczne również dla raka odbytu czy raka jelita grubego. Dlatego, jeśli istnieje podejrzenie żylaków odbytu, warto poddać się kolonoskopii – pełnemu badaniu wnętrza jelita grubego – by wykluczyć inne schorzenia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*