Hemoroidy: kiedy konieczna jest operacja?
10

A A A

Ignorowana i nieleczona choroba hemoroidalna może wejść w niebezpieczne i bardzo bolesne stadium. Kogo czeka operacja usunięcia dokuczliwych guzków krwawniczych? Czy to już ostateczność?

Kiedy leczenie zachowawcze już nie wystarcza

Najczęściej dokuczliwych żylaków odbytu można się pozbyć stosując leczenie zachowawcze. Polega ono na wprowadzeniu zmian do swojej diety (picie dużych ilości płynów, unikanie alkoholu, kawy, produktów wywołujących zaparcia i zastąpienie ich posiłkami bogatych w błonnik pokarmowy), zwiększeniu aktywności fizycznej i uregulowaniu rytmu wypróżnień. Te metody działają jednak jedynie w przypadku hemoroidów w dwóch pierwszych stadiach rozwoju, gdy guzki nie wypadają jeszcze poza odbyt.

Gdy choroba wkracza w poważniejszą fazę, konieczne staje się zastosowanie jednej z tzw. metod instrumentalnych. Zalicza się do nich:

 • krioterapia: użycie specjalnego aplikatora, który obniżając temperaturę wywołuje martwicę hemoroidu;
 • skleroterapia: wstrzyknięcie do hemoroidów środków powodujących ich zarastanie;
 • metoda Barrona: założenie gumowej podwiązki na podstawę hemoroidu, wywołujące jego niedokrwienie i odpadnięcie;
 • elektrokoagulacja prądem: „porażenie” prądem hemoroidu, skutkujące uszkodzeniem tętnic guzka i jego zmniejszeniem.

Gdy jednak i na te zabiegi jest już za późno, konieczna staje się najbardziej inwazyjna metoda – operacja. Jest zwykle zalecana w ostatnim, czwartym stopniu zaawansowania choroby, gdy guzki znajdują się na stałe poza odbytem.

Rodzaje operacyjnych metod leczenia hemoroidów

Do najpopularniejszych metod operacyjnych należą:

 • operacje tradycyjne, polegające na chirurgicznym wycięciu hemoroidów wraz z otaczającą je błoną śluzową;
 • metoda DGHAL, czyli podwiązanie tętnic, które doprowadzając krew do hemoroidów, co powoduje ich zanik;
 • operacja sposobem Longo, która polega na wycięciu cylindra śluzówki jelita nad miejscem, w którym znajdują się guzki krwawnicze. Dzięki temu naczynia doprowadzające krew do hemoroidów zostają częściowo przecięte, dzięki czemu guzki zaczynają zanikać.

Zobacz operację metodą DGHAL:

Hemorrhoids Operation solution DGHAL Hemorrhoidal artery ligation Doppler HAL

Komplikacje po operacji

Pamiętajmy, że operacyjne metody leczenia hemoroidów są najskuteczniejsze, a ryzyko, że bolesne schorzenie powróci, jest bardzo małe. Musimy jednak liczyć się z tym, że po operacji mogą wystąpić pewne dolegliwości: umiarkowany ból utrzymujący się przez kilka dni oraz krwawienia z odbytu wywołane martwicą powierzchownej części błony śluzowej. Rzadziej zdarzają się powikłania, takie jak zakrzepica przyodbytowego splotu żylnego, która może być leczona zachowawczo, lub zakażenie tkanek odbytu i miednicy mniejszej, wymagające leczenia antybiotykowego albo chirurgicznego.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Hemoroidy: kiedy konieczna jest operacja? knihnicka

  Witam. Mam pytanie nie byłam jeszcze u żadnego lekarza bo nie wiem do jakiego mam się zgłosić otóż nie krwawię i nic tak wogle mnie nie boli ale mam problem gdy mam biegunkę i idę kilka razy do toalety to właśnie wtedy bardzo boli mnie odbyt i wychodzą mi takie jakby zgrubienia na zewnątrz odbytu i to właśnie bardzo boli. Nie wiem do kogo mam się udać proszę odpowiedzcie.

  Odpowiedz

  • Re: Hemoroidy: kiedy konieczna jest operacja? kwoka

   Czy to prawda ze lezenie w szpitalu to tylko kilka dni .czy pierwszy pobyt w toalecie jest bardzo bolesny,czy nastepne oddawaie stolca tez bedzie bolesne

   Odpowiedz