Jak rozpoznać hemoroidy?
shutterstock_109017980

A A A

Problemy z hemoroidami wywołują wiele niezwykle nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać, kiedy i nas dotknęło to popularne schorzenie?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to tak naprawdę naczynia żylne znajdujące się w błonie śluzowej odbytnicy. Występują pod postacią poduszeczek i – o ile nie zachodzą w nich zmiany – mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Powszechnie natomiast „hemoroidami” nazywa się zachodzące w nich zmiany chorobowe, które prowadzą do ich powiększenia i, w efekcie, wystąpienia szeregu dolegliwości.

Najbardziej charakterystyczny objaw hemoroidów

Powinniśmy się zaniepokoić, gdy zaobserwujemy krwawienie towarzyszące wypróżnianiu. Uwaga: z reguły początkowo jest ono bezbolesne! Powinniśmy udać się do lekarza nawet wtedy, gdy ilość krwi jest niewielka. Dzięki temu wcześniej rozpoczniemy leczenie i wykluczymy ewentualne inne, poważniejsze schorzenia.

Gdy dolegliwości zaczynają się nasilać

Kolejnym objawem choroby hemoroidalnej jest najczęściej uczucie swędzenia w okolicy odbytu oraz pojawienie się wokół niego wodnistej wydzieliny, która osadza się na bieliźnie i sprzyja rozwojowi zakażeń. Chory może mieć również wrażenie niepełnego wypróżnienia z powodu powiększonych guzków krwawniczych w oJak rozpoznać hemoroidy?dbycie.

Ból ostatnim sygnałem ostrzegawczym

Jeśli wypróżnianie zaczyna sprawiać nam ból, a wcześniej zaobserwowaliśmy przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie musimy udać się do lekarza. W tej fazie rozwoju choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze przestają samoistnie cofać się i wypadają poza odbyt. Można jeszcze jednak wprowadzić je palcem na właściwe miejsce. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby guzki znajdują się na stałe poza odbytem. Jednym z ostatnich objawów jest nietrzymanie stolca.

Zgłoś się do lekarza jak najszybciej

Pamiętaj: pierwszym, charakterystycznym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie podczas wypróżniania. Ponieważ nie towarzyszy mu ból, można łatwo je zignorować. Tymczasem wczesne rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne, gdyż kolejne fazy choroby wywołują coraz bardziej uciążliwe dolegliwości, które w końcu zaczną przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu.

Hemoroidy często są postrzegane jako wstydliwa dolegliwość – chorzy latami unikają wizyty u specjalisty, zastępując leki specyfikami przynoszącymi jedynie chwilową ulgę. Schorzenie jednak samoistnie nie ustąpi, a im dłużej będziemy zwlekać z podjęciem profesjonalnego leczenia, tym większe piętno choroba odciśnie na naszym życiu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Jak rozpoznać hemoroidy? monika

    witam, chciałabym sie zapytać czy to są hemoroidy.Moje problemy zaczely sie rok temu,mialam lekkie kłucia po lewej stronie brzucha.Zrobilam badanie usg i na krew utajona w stolcu, badania wyszly pozytywnie czyli nie mam problemow z jelitami.Jakis czas temu pojawil mi sie maly guzek na obrzezach odbytu.Guzek nie krwawi i nie boli. Ostatnio swedzi i piecze mnie w odbycie i mam czasami zaparcia, nie wiem czy to ma cos wspolnego ale miewam tez stolec bobkowy.prosze o pomoc czy to sa hemoroidy i czy moze jest to zwiazane z przebyta grzybica pochwy

    Odpowiedz