Przyczyny powstawania hemoroidów
8

A A A

Czy zawsze sami jesteśmy sobie winni, że dotknęła nas choroba hemoroidalna? Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków odbytu!

Czy hemoroidy to schorzenie dziedziczne?

Niektórzy z nas nie mają wpływu na problemy z hemoroidami. Mogą one być w pewnym stopniu dziedziczne – jeśli w rodzinie występuje schorzenie polegające na osłabieniu elementów sprężystej tkanki łącznej, która buduje ścianę naczyń żylnych, jest bardzo prawdopodobne, że będziemy zmagać się z żylakami odbytu. Dlatego w przypadku, gdy nasi rodzice i dziadkowie mieli hemoroidy, pamiętajmy o profilaktyce i obserwujmy uważnie nasz organizm.

Przyczyny powstawania hemoroidówGłówne przyczyny powstawania hemoroidów

To jednak nie czynniki dziedziczne wywołują schorzenie u większości z nas. Często powstaje ono z powodu braku aktywności. Siedząca, biurowa praca, unikanie wysiłku fizycznego, nieuprawianie sportów, a także praca wymagająca długotrwałego stania mają przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jednak najczęstszą przyczyną powstawania hemoroidów są nawracające zaparcia i trudności w wypróżnianiu się. Te dolegliwości z kolei wywołuje dieta uboga w produkty zawierające błonnik pokarmowy, picie małych ilości płynów oraz (znowu) brak aktywności fizycznej. Powszechnym zjawiskiem są też tzw. zaparcia nawykowe, czyli długotrwałe zaparcia, które nie są spowodowane żadnymi zmianami chorobowymi, a jedynie słabymi ruchami perystaltycznymi jelita grubego lub nadmiernymi skurczami jego warstwy mięśniowej.

Ogranicz alkohol i ostre jedzenie

Częste spożywanie alkoholu także może wywołać żylaki odbytu. Alkohol przyczynia się bowiem do rozszerzenia naczyń w układzie pokarmowym, co sprzyja powstawaniu zapaleń i zatorów krwi, prowadzących m.in. do choroby hemoroidalnej. Ostro przyprawione jedzenie powoduje z kolei napływ krwi do jelita prostego i podrażnienie błony śluzowej.

Inne przyczyny powstawania hemoroidów

Przykre konsekwencje może mieć również podrażnienie jelita prostego i odbytu na skutek ostrej biegunki oraz mechaniczne rozciągnięcie zwieracza podczas seksu analnego. Żylaki odbytu to częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Gdy płód rośnie w łonie matki, narządy wewnętrzne przemieszczają się, co może spowodować zablokowanie przepływu krwi i pojawienie się schorzenia.

Uważaj także na nadmiar aktywności fizycznej

Nie tylko brak ruchu może być niebezpieczny. Osoby uprawiające wyjątkowo obciążające sporty oraz wykonujące ciężkie prace fizyczne również znajdują się w grupie ryzyka. Częsty wysiłek prowadzi bowiem do utraty elastyczności ścianek żylnych. Właśnie dlatego hemoroidy często pojawiają się u kobiet, które przeszły ciężki poród.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Przyczyny powstawania hemoroidów buziaczek

  swędzenie odbytu i kilka małych krostek w okolicy odbytu

  Odpowiedz

  • Re: Przyczyny powstawania hemoroidów milutka04

   skorzystaj z po mocy lekarz PROKTOLOGA samo raczej nie przejdzie,
   miałam podobne dolegliwości,jak na razie dostałam maść i czuje ulgę:)

   Odpowiedz

  • Re: Przyczyny powstawania hemoroidów milutka04

   Kurcze nie wiem tego,ale może być tak ze jeśli ma swędzenia okolice odbytu,
   to proponuje całkiem odrzucić czekoladę,taka moja rada:)

   Odpowiedz

 2. Re: Przyczyny powstawania hemoroidów Damian

  co Was zaniepokoiło że zdecydowaliście się pójść do lekarza.Jakie mieliście objawy?

  Odpowiedz